מדריכי ריפוי טבעי

אהבתם את מה שקראתם? לשירותכם הבאנו מספר אתרים נוספים לקידום הבריאות הטבעית: טופהיל, סכרת, לב וכלי דם, קנדידה, סרטן, הומאופתיה.

ייעוץ תזונתי אישי

לרשותכם יועצי תזונה בטלפון 039569449. כתובתנו: בתוך סימטת ברקוביץ', פינת מדרחוב רוטשילד 28, ראשון לציון (מפת הגעה+חניה).

ניווט

הומוציסטאין  הוא אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר להתפתחותן של מחלות קרדיו- ווסקולריות, בנוסף לכולסטרול וטריגליצרידים. הומוציסטאין ידוע כבר כ 30 שנה. ועדין לא רבים מכירים אותו. נא להכיר!

הומוציסטאין -  Homocysteine דומה לכולסטרול ושומנים בדם מבחינת הנזקים שהוא גורם, אך לא מבחינת המבנה הביוכימי.  הומוציסטאין הוא מטבוליט רעיל.

מטבוליט - metabolite  הוא כל חומר שמשתתף בתהליך כימי בגוף. מטבוליטים נוצרים במהלך חילוף חומרים, או שהם מרכיבי מזון שמוכנסים אל הגוף.

מה הומוציסטאין גורם לנו?

רמות גבוהות של הומוציסטאין גורמות להצטברותו ברקמות, דבר המביא לפגיעה בכלי הדם ולהגברת קרישת הדם וכתוצאה מכך יצירת רובד (פלאק) טרשתי:  (גורם לקשירת ליפו פרוטאין A לפיברין),  ובכך למחלות לב וכלי דם, ולמחלות אחרות כגון: אוסטיאופורוזיס ואלצהיימר. בנוסף הוא גורם להתקפי לב בגיל צעיר, במיוחד אצל אלה שיש להם פגם גנטי. עישון מעלה רמות הומוציסטאין ומאיץ התפתחות מחלות לב.

מתי ואם בודקים אותו?

הומוציסטאין אינו מקבל מספיק יחסי ציבור כמו הכולסטרול. למרות ה"כבוד הגדול" המגיע לו, בגרימת טרשת עורקים. רמתו בדם נבדקת, רק לעיתים נדירות, וזאת לאחר אירועים חמורים, כגון התקף לב. כלומר לאחר שהנזק כבר נעשה. אם הוא כל כך חשוב, מדוע הוא לא נבדק? איפה האחריות? תשובה: א. מחיר הבדיקה עדיין ייקר יחסית (50 ש"ח). ייקח זמן עד שתהיה לנו בדיקה שגרתית.  ב. ההומוציסטאין אינו מקבל מספיק יחסי ציבור כמו הכולסטרול, בגלל חוסר עניין מצד יצרני התרופות. השיקול הוא מסחרי, כי אין אפשרות לרשום פטנט.

רמות הומוציסטאין בדם:  כדאי לבדוק!

רמה נורמלית: 17 - 4   מיקרומול לליטר דם.

סיכון נמוך: פחות מ 12 מיקרומול לליטר דם. (לפי ד"ר עדיאל תל אורן: פחות מ 8)

סיכון בנוני:     17 - 12  מיקרומול לליטר דם.

סיכון גבוה:  מעל 17 מיקרומול לליטר דם. ישנם אנשים שלהם פגם גנטי, והם במצב של סיכון מתמיד.

רמת הומוציסטאין גבוהה אינו מיקרה רפואי נדיר!

במחקר על קבוצת אנשים, נמצא כי ל 21% מהם, הייתה מעל רמה זאת. כלומר נמצאים בסיכון גבוה אחד מכל חמישה אנשים, אם נוסיף את אלה שבסיכון בינוני נקבל הרבה יותר. מכאן החשיבות הרבה לרפואה מונעת. מקורות ראה:

JAMA 1998 Feb 4: 279 (50): 359-64

מה גורם לעודף הומוציסטאין?

עודף של הומוציסטאין נגרם בגלל חסרים תזונתיים. בעיקר בגלל חוסר בויטמינים של קבוצת B : 6B, 12B, וחומצה פולית. מחסור באלה נגרם גם על ידי השימוש באנטיביוטיקה הפוגעת בפלורה הטובה במעיים. במצב רגיל 'מסנטז' (מרכיב) הגוף את החומצה האמינית ציסטאין מהחומצה האמינית מטיונין, דרך שלב ביניים שבו נוצר הומוציסטאין. במצב של חסר באחד משלושת הויטמינים האלה, התהליך נתקע ורמת ההומוציסטאין עולה. ככל שרמתו עולה יותר, התהליך הטרשתי יהיה מהיר יותר וחמור יותר. הפגיעה רבה יותר בחולי סכרת!

אם ישנן רמות גבוהות, כדאי לקבל את הויטמינים ( B-6 ,B-12 וחומצה פולית) בשילוב עם טרימתילגליצין - Trimethylglycine) TMG) (רכיב טבעי המופק מסלק), החיוני להמרת הומוציסטאין חזרה למתיונין ובכך להפחתת רמות הומוציסטאין. אם ישנו פגם גנטי, חשוב לקבל תוספים אלה באופן קבוע.

מדוע נושא ההומוציסטאין  מוזנח?

הטיפול בהומוציסטאין גבוה נעשה בעזרת תוספי תזונה. מאחר וחברות התרופות אינן יכולות לרשום פטנט על ויטמינים, אלא על תרופות, הן אינן משקיעות כסף במחקר, בפירסום וקידום יחסי ציבור, כמו שנעשה לגבי כולסטרול (שנגדו המציאו שפע של תרופות עם פטנט רשום).

השלכות נוספות לרמות גבוהות של הומוציסטאין:

אוסטיאופורוזיס: קיים קשר חזק בין אבדן מסת עצם לרמת ויטמין 6B, חומצה פולית ו  12-B. רמה נמוכה של רכיבים אלו תגרום להיווצרות הומוציסטאין, אשר מהווה גורם מזרז לאוסטיאופורוזיס, נמצא כי לנשים עם אוסטיאופורוזיס יש רמה גבוהה של הומוציסטאין. (ראה הרחבה כאן בהמשך).

להריון ולידה תקינים: רמות גבוהות של הומוציסטאין פוגעות בסיכוי להריון ולידה תקינים. הסיכון גובר כאשר יש בצרוף גם סוכרת הריונית ולחץ דם בהריון. בדרך כלל נשים אלה, הן בעלות עודף משקל.

לנשירת שיער: עודף הומוציסטאין גורם לחוסר בחומצה האמינית ציסטאין, חסר זה קשור גם לנשירת שיער. לפיכך חסר בויטמינים הנ"ל קשור גם לנשירת שיער.

הבשורה הטובה: ניתן בקלות להפחית רמות גבוהות של הומוציסטאין!

שלושת סוגי הויטמינים : 6B, חומצה פולית ו  12-B , שהוזכרו, נמצאים בתוך המינונים הרגילים במולטי ויטמין או ב B קומפלקס הנמכרים בבתי טבע, והם בדרך כלל ברמה מספקת. בדוק שהמינון של: קבוצה זו  6B, 12B, וחומצה פולית, נמצאים ברמה מתאימה.

**הערה חשובה:** יש לציין כי שלושת הויטמינים האלה צריכים להיות ברמות גבוהות מהרמות התקניות של   RDA. וזה בכדי למנוע הצטברות של הומוציסטאין. שים לב! מנה של 2 מ"ג ויטמין 6B המתאימה לתקן של  RDA אצל יצרנים אחדים, היא מנה נמוכה שבהחלט אינה מספיקה.

כדאי לשלב עם תזונה נכונה, וטיפוח הפלורה הטובה במעיים על ידי תוספת פרוביוטיקה ולהימנע מעישון.

מהו הקשר בין הומוציסטאין ואוסטיאופורוזיס? 

הומוציסטאין - מנבא שברים במפרק הירך באוכלוסייה המבוגרת (מאמר הרחבה)

השכיחות ההולכת וגוברת של אוסטיאופורוזיס בקרב אנשים הסובלים מרמות גבוהות של הומוציסטאין, מצביעה על אפשרות כי רמות גבוהות של הומוציסטאין מחלישות את העצם על-ידי הפרעה ליצירת קשרי קולגן מצולבים, ומכאן לסיכון מוגבר לשברים במפרק הירך.

הומוציסטאין (Homocysteine), מטבוליט רעיל הנוצר בגוף כתוצאה מחסר בשלושה ויטמינים מקבוצת ה-B שהם B-6 ,B-12 וחומצה פולית - היה ידוע עד כה כאחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר, להתפתחותן של מחלות קרדיו-ווסקולריות, ונקשר בבעיות בריאותיות שונות ובהן: מומי-לידה, בעיות פוריות, טרשת נפוצה, בעיות הקשורות למערכת העצבים, ליקויים הקשורים בעצבי הראייה ועוד.

מחקר אשר פורסם בגיליון חודש מאי של הירחון New England Journal of Medicine, מצביע על סיכון נוסף הקשור ברמות גבוהות של הומוציסטאין בדם - הסיכון להיווצרותם של שברים במפרק הירך. המחקר, אשר נערך בין השנים 1979-1982 במסגרת מחקר פארמינגהם, והקיף 825 גברים ו-1,174 נשים בגילאי 59 עד 91 בדק את רמות ההומוציסטאין בדמם. החוקרים המשיכו במעקב אחר הקבוצה ממועד נטילת הבדיקות ועד יוני 1998 ובחנו היארעות שברים במפרק הירך.

מתוצאות המחקר עולה כי גברים ונשים שרמות ההומוציסטאין בדמם היו ברבעון העליון, היו בעלי סיכון גבוה יותר לפתח שבר במפרק הירך, בהשוואה לגברים ולנשים ברבעונים נמוכים יותר. בקרב גברים ברבעון העליון היה הסיכון גבוה פי 4 יחסית לגברים ברבעון התחתון, ובקרב נשים ברבעון העליון היה הסיכון גבוה פי 1.9 בהשוואה לנשים ברבעון התחתון. מסקנת החוקרים הייתה כי רמות הומוציסטאין, אותן ניתן להפחית ביעילות רבה באמצעות תזונה מתאימה ונטילת תוספי-תזונה, מהוות גורם סיכון משמעותי להופעת שברים במפרק הירך באוכלוסיה המבוגרת.

מחקר נוסף אשר פורסם באותו גיליון הראה כי הסיכון היחסי להתפתחות שבר אוסטאופורוטי עלה ככל שעלתה רמת ההומוציסטאין בדם; היה הגבוה ביותר בקרב הנחקרים המבוגרים ביותר ולא היה תלוי במדדים כגון מסת העצם ואחרים. מסקנת החוקרים במחקר זה הייתה כי רמות גבוהות של הומוציסטאין מהוות גורם סיכון עצמאי משמעותי להתפתחות שברים אוסטאופורוטיים באוכלוסייה המבוגרת.

מחקרים שנעשו בתחום מוכיחים, כי נטילת תוספת של ויטמיני B-6 ,B-12 וחומצה פולית בשילוב טרימתילגליסין, תוריד את רמות ההומוציסטאין בדם לערכים נורמאליים (בין 8-12 מיקרומול/ליטר). טרימתילגליסין הוא רכיב טבעי המופק מסלק, החיוני להמרת הומוציסטאין חזרה למתיונין ובכך להפחתת רמות הומוציסטאין, (ראה תוסף טבעי,  הוא זה המכיל טרימתילגליסין Trimethylglycine, ויטמינים B-6 ,B-12 וחומצה פולית, במינונים האופטימאליים הנחוצים להפחתת רמות ההומוציסטאין בגוף.

החומצה הפולית מפחיתה גם נזקי עישון: במחקר כפול סמיות על 24 מעשנים בני 36 בממוצע, נצפתה ירידה ברמת ההומוציסטאין וכן במקביל בלחץ הדם. החומצה הפולית שיפרה את תפקוד האנדוטתל, צמצמה את הסיכון למחלות כלי דם ולב, בקרב מעשנים כרוניים צעירים.  מקור: J Intern Med 2002;252 (6): 497-503.

  מקורות לקריאה נוספת מתוך ויקיפדיה

  • Kaare Harald Bønaa et al. (2006). Homocysteine Lowering and Cardiovascular Events after Acute Myocardial Infarction. NEJM. Volume 354:1578-1588.
  • E Lonn et al. (2006). (2006) "Homocysteine Lowering with Folic Acid and B Vitamins in Vascular Disease<". N Engl J Med.
  • 26. Wang X, Qin X, Demirtas H, Li J, Mao G, Huo Y, Sun N, Liu L, Xu X. Efficacy of folic acid supplementation in stroke prevention: a meta-analysis. The Lancet - Vol. 369, Issue 9576, 02 June 2007, Pages 1876-1882.

 

לב בריא